úterý 31. července 2012

Ally Condie-Dokonalý pár


Autorka: Ally Condie
Originál: Matched
Série: Matched (1.díl)
Přeložila: Martina Neradová
České vydání: 328 stran, harback 
Nakladatelství: Knižní klub, 2012

Cassia žije v dokonalém světě. Je jí přidělena dokonalá práce, dokonalý partner... Všechno řídí Společnost, a všechno se jeví perfektní. Když Cassie vyberou jako životního partnera jejího nejlepšího přítele Xandera, Cassia je šťastná. Tedy až do doby, kdy se místo jeho obličeje ukáže obličej Kye. Cassia začíná nahlížet z  bublinu ve které je uzavřena, a svět za ní se jí vůbec nelíbí...Začátek mi připadal neskutečně nudný, a já měla obrovskou chuť knihu odložit. Naštěstí jsem to neudělala, a pak se to začalo lepšit. Prostředek se mi zdál tak na tři hvězdičky, a já si byla jistá, že je to všechno, co může příběh nabídnout. No, to jsem se ale šeredně pletla. Konec byl totiž zlomový, a stalo se tam toho tolik, že jsem to pomalu nestíhala ani sledovat, a bylo to, jako bych četla úplně jinou knihu. Když jsem se čtením skončila, byla jsem neskutečně naštvaná, proč autorka vytáhla ten nejsilnější kalibr až na konci?! 

V knize mi chyběla akce, drama-něco co by mě donutilo si napětím  okousat nehty na rukou. Celá kniha je spíše o myšlenkách a vztazích-což se opravdu povedlo- ale když se podíváte na námět, autorka tam mohla více toho napětí přidat. A když už se konečně nějaká akce objevila, autorka ji hned zase zaplašila do pozadí. Vzhledem k tomu, že je kniha spíše pro dívky, se může stát, že se většina mužského osazenstva začne nudit. Když ale vezmu v potaz konec, nějaké akce by jsme se mohli dočkat ve druhém dílu. 

U jedné věci si nejsem jistá, jestli za to autorku obdivovat, nebo nesnášet. Vykreslila nám naprosto reálnou společnost, a podle toho se chovali i obyvatelé. Cassia mi přišla neskutečně naivní, a změnilo se to až na konci, kdy konečně začala myslet sama za sebe. Co mě na ní ale štvalo nejvíc bylo, jak se chovala ke Xanderovi. Sakra ten kluk ji má vážně rád...

Milovníci dystopií si přijdou na své, stejně tak milovníci milostného trojúhelníku. Kdybych měla shrnout co si o knize myslím, tak je to asi takhle: Nebyla dokonalá-nebyla průměrná-nebyla špatná. Byla dobrá. Občasné výkyvy v ději se daly snést, překlad byl skvělý a druhá polovina knihy se četla prakticky sama. Naštěstí ještě není všem dnům konec, a dalších dílů se u nás dočkáme brzy. Dokonce druhý díl nese název V nesnázích vyjde už na začátku listopadu! A jak už asi mnozí z vás ví, reklama na Matched byla tak velká, že se chystá i filmové zpracování. Práva odkoupila společnost Disney, a já jsem upřímně zvědavá, jak se s tím poperou, ale hlavně na výběr postav. 5 komentářů:

 1. Rozhodně s tebou souhlasím, taky jsem se nějakou dobu nudila :) ... ale to, jak se ze začátku Cassia chovala se mi líbilo, protože to nebyla klasická hl. hrdinka, která je taková rebelka a je úplně odlišná ;)) ...a taky musím říct, že by se mi více líbil pár Cassia a Xander;) ..moc hezká recenze :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně ani tak nevadilo, že to nebyla rebelka, ale spíš to, jak se chovala ke Xanderovi. Tu dobu mi tyhle věci strašně vadily, takže Cassia mě vážně štvala :D
   Děkuju :)

   Vymazat
 2. Moc pěkná recenzem já jsem se teda nenudila vůbec :D ale to je věc každého :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :)
   Mně se víc líbil ten druhý díl :D

   Vymazat
 3. Moc pěkná dystopie :)

  OdpovědětVymazat